Instagram Facebook
banner07 banner08 banner09 banner10 banner11 banner12
banner07
banner08
banner09
banner10
banner11
banner12
Home > CCA > CCA Schedule
  

CCA Schedule

CCA

Day

Time Venue Teacher IC
Uniformed Groups
Boys Brigade
(boys only)
Sat 8.00am - 12.00pm
Parade Square Mr Chuck-E Han 
han_zheming_chuck-e@moe.edu.sg
Girls Brigade  
(girls only) 
Sat
8.00am - 12.00pm
Parade Square Miss Adeline
fam_rongen_adeline@moe.edu.sg
National Cadet Corps (Sea)
Wed
2.30pm - 5.30pm Parade Square Ms Siti Hajar 
siti_hajar_ali@moe.edu.sg
National Police Cadet Corps
Mon 2.30pm - 5.30pm Parade Square Mr Khalid Kudabar
mohammed_khalid_kudabar@moe.edu.sg
National Civil Defence Cadet Corps
Mon
2.30pm - 5.30pm
Parade Square Miss Chun Kai Xin
kai_xin_chun@moe.edu.sg
Performing Arts Group
Choir Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm AVA Room Mr Quek Yeow Chong
quek_yeow_chong@moe.edu.sg
Guzheng Ensemble Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Air Rifle Range Ms Ma Lijuan
ma_lijuan@moe.edu.sg
Malay Dance Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Dance Studio 1 Ms Uma Gaitre
uma_gaitre_m_meyappan@moe.edu.sg
Modern Dance Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm

Dance Studio 2

Mr Chen Jialiang     
chen_jialiang@moe.edu.sg
Symphonic Band Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Music room Ms Kris Toh
toh_zi_qi@moe.edu.sg
Sports Group
Badminton Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm School Hall Mr Lok Chee How 
lok_chee_how@moe.edu.sg
Floorball Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Indoor Sports Hall Level 2 Mr Ho Ngiap Tuan 
ho_ngiap_tuan@moe.edu.sg
Netball
(girls only)
Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Parade Square Miss Suvitha Prakass
suvitha_prakass_pillay@moe.edu.sg
Volleyball
(boys only)
Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Indoor Sports Hall
Level 1
Mr Whelan Chen      
whelan_chen_jianming@moe.edu.sg
Fri 1.00pm - 4.00pm
Clubs Group
Digital Media Design n Visual Arts Club Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm DMA Studio Ms Janet Peh
peh_chew_kher_janet@moe.edu.sg
Robotics Club Mon & Wed 2.30pm - 5.30pm Computer Lab 4 Mr Sundaraj Naidu
sundaraj_naidu@moe.edu.sg


CCA Selection/Trial/Interview Schedule

CCA Selection/Trial/Interview Venue
Badminton
7 Jan (Mon) - 2.30pm to 4.30pm
9 Jan (Wed) - 2.30pm to 4.30pm

*PE attire with water bottle
*Please bring along your racquet (if any)
School Hall
Floorball 7 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
9 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm   

*PE attire with water bottle
Indoor Sports Hall Level 2
 Netball (Girls) 7 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
9 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm

*PE attire with water bottle 
 Parade Square
Volleyball (Boys)  7 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
9 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm

*PE attire with water bottle 
Indoor Sports Hall Level 1 
Guzheng Ensemble  14 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm
Air Rifle Range
Malay Dance 14 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm

*PE T-shirt and black long pants, water bottle
Dance Studio 1  
Modern Dance  14 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm

*PE attire and black long pants, water bottle
*Please bring along your CD for Dance (if any)
 Dance Studio 2
Symphonic Band  14 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm

*Please bring along a pen
Music Room 
Choir  14 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm 
AVA Room 
Digital Media n Visual Arts Club (DMA)  1st Round Interview :
7 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
*Please bring any certificates of achievements and a Portfolio of your work (softcopy or hardcopy)

2nd Round Practical Test (only selected students from Round 1) :
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm
DMA Studio
 Robotics Club14 Jan (Mon) – 2.30pm to 4.30pm
16 Jan (Wed) – 2.30pm to 4.30pm
Computer Lab 4 
 Boys Brigade19 Jan (Sat) – 8.00am to 12.00pm 

*PE attire with water bottle
Parade Square 
Girls Brigade 19 Jan (Sat) – 8.00am to 12.00pm 

*PE attire with water bottle
Parade Square 
NCC (Sea) 
23 Jan (Wed) – 2.30pm to 5.30pm

*PE attire with water bottle
Parade Square 
 NPCC19 Jan (Sat) – 8.00am to 12.00pm 

*PE attire with water bottle
 Parade Square
 NCDCC 21 Jan (Mon) – 2.30pm to 5.30pm

*PE attire with water bottle
Parade Square